Wizyta w Polsce i Międzynarodowe Spotkanie Projektowe / mobilność zrealizowana on-line.


 IMG 20201124 141655W dniach 23-27 listopada 2020 r., odbyło się trzecie spotkanie/mobilność uczniów oraz, jednocześnie, czwarte spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w programie Erasmus + , projekcie „Maths through games. / Maths en jeux”. Tak jak poprzednio, uczestnikami byli: Francja – główny koordynator, Belgia, Portugalia, Słowenia, Włochy, oraz my – Polska. Spotkanie to miało bardzo specyficzną formę – mianowicie odbyło się on-line. Ze względu na bardzo ciężką sytuację epidemiczną w całej Europie, byliśmy zmuszeni do odbycia wszystkich naszych aktywności on-line. Było to trudne przedsięwzięcie, ponieważ niektóre kraje miały zamknięte szkoły( Polska, Słowenia), natomiast inne pracowały w zmienionych warunkach( Francja, Belgia, Portugalia, Włochy). Mimo to, udało się nam ustalić wspólne godziny pracy on-line, podczas których przeprowadzono 12 lekcji, przedstawiających nasze kolejne gry projektowe, czyli z GEOMETRII i POMIARÓW. Nasze lekcje odbyły się z grupą kilku uczniów wolontariuszy i były przeprowadzone przez Panią Alinę Martyniuk oraz Panią Małgorzatę Haraburdę ze wsparciem językowym – Panią Agnieszką Piórecką.   Uczniowie, którzy byli obecni na zajęciach, mieli okazję obserwować swoich kolegów i koleżanki z innych krajów, mimo że była to tylko forma zdalnego kontaktu. Mimo braku bezpośredniego odbioru, uczniom bardzo się podobał ten sposób prowadzenia lekcji, byli pełni entuzjazmu, wrażeń i komentarzy.

 

Nasza szkoła planowała gościć uczniów i nauczycieli z państw projektowych w marcu 2020r. ale niestety w związku z zagrożeniem COVID – 19, wizyta ta została odwołana w ostatniej chwili. Goście spędziliby wspaniały tydzień w naszej pięknej, nowej szkole, mieli również zaplanowane zwiedzanie okolic Białegostoku( np. Tykocina), jak również kilkugodzinny pobyt u rodzin naszych uczniów. Wszyscy byliśmy bardzo zawiedzeni i postanowiliśmy przełożyć wizytę na listopad 2020. Jak wszyscy wiemy, ten plan znowu nie mógł być zrealizowany więc mobilność ostatecznie odbyła się on-line.

Celem naszego spotkania było przeprowadzenie lekcji z grami, omówienie ewaluacji działań za ubiegły rok oraz ustalenie wszystkich końcowych działań niezbędnych do zamknięcia projektu. Chociaż trwał on ponad 3 lata, wszyscy poczuliśmy smutek, że to już koniec naszej wspólnej przygody. Myślę, że bardzo zgraliśmy się, poznaliśmy i zaprzyjaźniliśmy się podczas pracy nad tym projektem, co będzie owocowało w dalszym kontaktem, a może w przyszłości kolejnym wspólnym przedsięwzięciem.