Wizyta w Gambettola (Włochy)


W dniach 20-24 listopada 2017 r., odbyło się pierwsze spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w programie Erasmus + , w nowym projekcie „Maths en jeux”.  Uczestnikami naszej nowej grupy są: Francja – główny koordynator, Belgia, Portugalia, Słowenia, Włochy, oraz My – Polska. Spotkanie to miało miejsce w malowniczej miejscowości – Gambettola we Włoszech (120 km od Bolonii). Wzięły w nim udział dwie osoby: Dyrektor szkoły p. Małgorzata Gwaj-Szastaj oraz koordynator projektu p. Agnieszka Piórecka. Celem wizyty było omówienie działań na trzy lata trwania naszego projektu oraz sposobów ewaluacji podejmowanych działań.

z1Pierwszego dnia zostaliśmy serdecznie przywitani przez Prezydenta Miasta Gambettola – pana Roberto Sanulli, panią Dyrektor – Francesca Angelini, koordynatora projektu z Włoch panią – Luisa Ceccarelli, nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. Dzieci przygotowały część artystyczną, Prezydent opowiedział o mieście, Pani Dyrektor o szkole. Następnie zwiedziliśmy szkołę oraz mieliśmy okazję obserwować lekcje. Okazało się, że wśród uczniów są również dzieci pochodzenia polskiego.  

  W drugiej części dnia skupiliśmy się nad szczegółami naszego projektu. Pracę zakończyliśmy późnym wieczorem. Kolejne dni witały nas pięknym słońcem, jednak my musieliśmy kontynuować pracę nad projektem.  

z2W konsekwencji, opracowane zostały: dokumenty projektowe, zasady rekrutacji uczniów do projektu oraz na wyjazdy, sposoby rozpowszechniania projektu, testy kompetencji oraz narzędzia ewaluacji w trakcie i końcowej. Omówiono szczegóły międzynarodowych spotkań projektowych do: Francji, Belgii i Włoch oraz mobilności uczniów: do Portugalii, Słowenii oraz Polski.

Podczas wizyty we Włoszech zapoznaliśmy się także z systemami edukacji państw partnerskich.

Ostatniego dnia znaleźliśmy chwilę na zwiedzenie pięknych miasta Gambettola, Cesena
i Cesanatica. Odwiedziliśmy najstarszą w Europie nowożytną bibliotekę publiczną Biblioteca Malatestiana. Zbiory tej Biblioteki wpisano na listę UNESCO Pamięć Świata