Witam wszystkich przyjaciół biblioteki.
Dziś proponuję Wam zadanie na platformie  https://learningapps.org/Stwórzcie własną aplikację na temat książek, biblioteki lub po prostu swoich zainteresowań. Swoją pracą możemy się w przyszłości podzielić upubliczniając ją. Ci z Was, którzy nie mają na razie pomysłów lub czasu mogą wykorzystać zasoby platformy do utrwalenia i sprawdzenia swoich wiadomości z wybranej dziedziny.
Życzę miłej zabawy.

Witam wszystkich miłośników  dinozaurów, archeologii i książek! 

Konkurs "W świecie dinozaurów" ogłoszony i rozpoczęty na początku marca będzie kontynuowany zdalnie. 
Przypomnę tylko, że jego celem jest popularyzacja serii "Magiczny domek na drzewie" oraz rozwijanie zainteresowań. 
Książkę będę czytała w kilkuminutowych odcinkach. Po zapoznaniu się z całością zostaną przesłane zadania. (A może spotkamy się już w szkole?)

Atrakcyjne nagrody czekają! Zachęcam wszystkich uczniów klas 1-4 do udziału.

Dla miłośników historii i wszystkich ciekawskich


Zapraszam w niezwykłą podróż w przeszłość z wykorzystaniem zasobów bibliotek cyfrowych. Biblioteka cyfrowa to takie wirtualne miejsce, gdzie możesz zapoznać się z różnymi dawnymi i starodawnymi drukami ( nawet sprzed kilkuset lat) bez wychodzenia z domu. Proponuję wam dwa działania: 

  • Kilknij w podany niżej link. Otworzy się Cyfrowa Biblioteka Podlaska. W zakładce po lewej stronie odszukaj Materiały regionalne ją  następnie rozwiń i kliknij w czasopisma. Zapytaj babcię lub dziadka o rok i miesiąc ich urodzin. Następnie odszukaj nazwę Gazeta Białostocka. Sprawdź o czym pisała gazeta, czym żyła Polska w dniu urodzin twoich dziadków. Podobnie postąp z datą urodzin rodziców, ale wówczas szukaj gazety pod tytułem Gazeta Współczesna. A o czym pisała prasa gdy ty przyszedłeś na świat? Zostań badaczem! Porównaj jak zmieniał się świat na przestrzeni lat!
  • http://pbc.biaman.pl/dlibra
  • Kliknij w podany niżej link. Otworzy się Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Wpisz hasło materiały graficzne. Odszukaj pocztówki wielkanocne sprzed 100 czy 200 lat. Oglądaj. Prawda, że ciekawe?
  • https://www.bn.org.pl/projekty/patrimonium/polona

Osoby, które wyślą przez Librusa na nazwisko Z.Korolczuk krótką informację zwrotną, opisującą wrażenia z wirtualnej podróży dostaną, w porozumieniu z nauczycielami historii miłą niespodziankę.

Wybieramy wiersz roku!


 Hasło tegorocznego plebiscytu brzmi "Bo ma poeta słowa tajemnicze, którymi może spełnić każde z życzeń" i jest cytatem wiersza K.I.Gałczyńskiego. 
W tym roku przygotowaliśmy utwory poetów-amatorów czyli wiersze napisane przez dzieci i młodzież. 
Autorami wierszy dla klas młodszych są byli uczniowie naszej szkoły, laureaci konkursu, który odbył się  dziesięć lat temu. Natomiast do klas starszych dedykowane są utwory napisane na ogólnopolski konkurs poetycki "Literacki SMS". 
Głosowanie będzie dostępne w dzienniku Librus w formie ankiety od 24 marca 2020r.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody


 20200306 105809Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, który obchodzony jest ze względu na konieczność zwrócenia uwagi społeczeństw na gatunki zagrożone wyginięciem biblioteka szkolna zaakcentowała  wystawą oraz zajęciami edukacyjnymi.
Nasza biblioteka posiada  bogaty zbiór książek i albumów o zwierzętach egzotycznych, który przy tej okazji uczniowie mogli lepiej poznać.

Czytaj więcej...

Dzień Języka Ojczystego


 20200226 10413121 lutego przypada Dzień Języka Ojczystego, w związku z tym biblioteka przygotowała warsztaty kreatywnego pisania i poprawności językowej.
Wzięli w nich uczniowie klas VIa, VIb, VIc oraz VIIa. Należało  podczas słuchania dialogu"wyłapać" błędy językowe , rozwiązać  quiz, napisać krótki tekst wg. podanych wskazówek oraz ułożyć slogan na zasugerowany temat czyli Loesje.
Warsztaty przebiegały w dynamicznej i żywej atmosferze. Dodatkowo uczniowie zapoznali się książkami związanymi z tematem np.: "Gimnastyka dla języka", "Ortografia inaczej", "Części mowy czyli wierszowany samouczek"czy "45 puknięć w głowę - słowa i pojęcia które warto znać".

Czytaj więcej...