AKCJA "URZĄDŹ Z NAMI BIBLIOTEKĘ”


 IMG 20190308 144956W związku z przenosinami biblioteki szkolnej do pomieszczenia w nowej części szkoły, biblioteka szkolna zorganizowała akcję „ Urządź z nami bibliotekę”. Uczniowie mogli swoje propozycje, projekty przynosić do biblioteki. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem.

W piątek 8 marca odbyło się losowanie nagród – kalendarzy. Nagrody otrzymają klasa 8a i 1b, oraz Aleksander Wieliczko, Hanna Gawełko oraz autor pracy, wykonanej w formie albumu (autora prosimy o przyjście do biblioteki szkolnej).

Osobom wylosowanym gratulujemy.  Nagrody zostaną rozdane w przyszłym tygodniu.

Święta Bożego Narodzenia


 IMG 3423Biblioteka szkolna zrealizowała następujące zadania związane z tematem świąt:

  • zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem przezroczy pt." Zabawki pod choinkę".
  • warsztaty "Choinki techniką origami"
  • gazetka ścienna "Echo biblioteki"
  • wystawa  "Poszukaj świąt w książkach"
  • dekoracja biblioteki "choinki z książek"

Czytaj więcej...

Gwiazdka z książką


 ks2Koło Przyjaciół Biblioteki Szkolnej odpowiedziało na zaproszenie Radia Białystok i wzięło udział w największym konkursie z wiedzy literackiej w województwie podlaskim "Gwiazdka z książką". Przez 10 dni słuchaliśmy uważnie Radia Białystok i odpowiadaliśmy na pytania zadawane z zakresu literatury i wydarzeń związanych z książkami. Przygotowaliśmy kartkę z odpowiedziami i dostarczyliśmy ją do siedziby Radia. Zostaliśmy wylosowani i otrzymaliśmy dwie paczki z książkami. Już niedługo będą one dostępne w naszej bibliotece do wypożyczenia.  

Spotkanie autorskie
IMG 343320 grudnia, w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z poetką Zofią Olek-Redlarską.
Uczestniczyło w nim około czterdziestu osób z przedszkola i klasy czwartej. Autorka prezentowała swoją twórczość, a szczególnie wiersze z ostatniego tomiku "Zadziwienie".
Czytanie utworów przeplatane było swobodną rozmową o życiu i codziennych sprawach. Ciepła atmosfera spotkania pomogła dzieciom w osobistym odbiorze poezji.
Na koniec same wyrecytowały wiersz ks. Jana Twardowskiego.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia


 DSC 021625 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym, nasza biblioteka już po raz drugi zaprosiła przedszkolaki na zajęcia "Miś  bohaterem literackim'.

Zabawy dydaktyczne, słuchanie fragmentów książek i oglądanie wystawy pozwoliły dzieciom na bliższe poznanie Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Paddingtona, Niedźwiedzia Maszy, Misia Yogi, Koralgola i Gumisiów.

Zachęcamy do przeczytania książek i zapraszamy na następne zajęcia.

Czytaj więcej...

Biblioteka świętuje Stulecie Odzyskania Niepodległości 


IMG 3188Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna przygotowała konkurs na podstawie komiksu „100 na 100 Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”. Uczestnicy mieli narysować ciąg dalszy lub własną interpretację wybranego komiksu. Konkurs wymagał od uczniów nie tylko przeczytania komiksów, ale zdolności plastycznych oraz kreatywnego podejścia do przeczytanego tekstu. 

Na konkurs wpłynęło 5 prac.

Jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce zdobyła – Natalia Chilicka, uczennica klasy 7B. .

II miejsce: Amelia Szydłowska - uczennica klasy 7a oraz Emilia Filipowicz - uczennica klasy  8A

Wyróżnienia: otrzymały Kamila Bolesta - uczennica klasy 8B, Emilia Laskowska - uczennica klasy 8c

Nagrody ufundowała Rada Rodziców oraz nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły.

Biblioteka szkolna przygotowała także gazetkę ścienną: „Patriotyzm na co dzień”, wykorzystując grafiki Edgara Bąka, oraz  „Poeci dla Niepodległej” w której zaprezentowałyśmy sylwetki oraz wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Mariana Hermana oraz pisarza Stefana Żeromskiego.

W bibliotece do końca listopada 2018 roku można obejrzeć dwie wystawy książek.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej Nr 51


IMG 3bPaździernik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej Nr 51 w Białymstoku był pełen atrakcji.

Miesiąc rozpoczęliśmy od akcji plakatów promujących bibliotekę szkolną. Plakaty oraz cytaty dotyczące biblioteki pojawiły się w najczęściej uczęszczanych przez uczniów miejscach.

Odbyło się również 12 poranków czytelniczych. Spotykaliśmy się w rannych godzinach i korzystając z projektora Ania i przezroczy, w klasach młodszych czytaliśmy „Farbowanego lisa”, w klasach starszych „Robinsona Crusoe”. Na zakończenie poranków uczniowie wykonywali zakładki do książek wykorzystując szpatułki laryngologiczne, a klasy najmłodsze zerówki bawiły się w teatr cieni.

Włączyliśmy się w konkurs organizowany przez TNBSP „Czy znasz twórczość…?”. Nasi uczniowie wykonali ilustracje do wybranych książek Agnieszki Frączek oraz zakładki reklamujące książki Barbary Mikulskiej. Szkolne jury na czele z p. Aleksandrem Grzybkiem wybrało prace Igi Leonowicz z kl. 1a, Anastazji Botwicz z kl. 1b, Daniela Winowskiego z kl. 3A, oraz Amelii Szydłowskiej z kl. 7A, który zostały wysłane na eliminacje międzyszkolne.

Czytaj więcej...

Z książką w podróż historyczną


 DSC00087Nasi uczniowie z kółka bibliotecznego wzięli udział w projekcie czytelniczym Książnicy Podlaskiej „Z książką w podróż historyczną”. 19 października 2018 r. uczestniczyli w warsztatach literacko-plastycznych „Moja historyczna książka”. Warsztaty były okazją do poznania Grażyny Bąkiewicz, autorki książek historycznych. Pani Grażyna opowiedziała o swoich książkach, w których przekonuje czytelników, że historia Polski jest fascynująca. Zainspirowani twórczością pani Grażyny Bąkiewicz, nasi uczniowie stworzyli swoją książkę historyczną pod tytułem: „Białystok 1918 r. – Białystok 2018 r.”  w formie lapbooka. Ostatnie chwile warsztatów spędziliśmy na fotografowaniu się z pisarką oraz zbieraniu autografów na naszych bibliotecznych książkach.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego


 IMG 285728 września 2018 r., w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, który przypada 30 września, Nasza Szkoła gościła panią Elżbietę Wesołowską -  tłumacza języka migowego. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas 1B, 2C i 5B. Pani Elżbieta zwróciła uwagę na problemy dzieci głuchych i niedosłyszących. Nauczyła podstawowych zwrotów: „dzień dobry”, „dziękuję”, „do widzenia”, a także nazw zwierząt. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem migali poznane znaki. Na koniec spotkania dzieci otrzymały drukowany alfabet palcowy w języku migowym. 

Czytaj więcej...