Szkolny Konkurs Polonistyczny "W świecie książek"


 114 czerwca został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Polonistyczny "W świecie książek". Po długich obradach jury wyłoniło 4 najlepsze prace, biorąc pod uwagę m.in. powiązanie fotografii ze światem przedstawionym w utworze literackim, pomysłowość oraz estetykę wykonania zdjęcia. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce - Małgorzata Filinowicz, kl. VIIIa oraz Jędrzej Kochaniak, kl. VIe;

II miejsce - Magdalena Drojewska, kl. IV b;

III miejsce - Kamila Jarmoc, kl. IV b.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej...

I Szkolny Turniej Szachowy


 MG 2376W niedzielę, 30.05.2021 o godzinie 9.00 miał miejsce nasz pierwszy, szkolny turniej szachowy. Przedszkolaki i uczniowie walczyli o Puchar Dyrektora Szkoły.

Pomysłodawczynią oraz Sędzią głównym turnieju była Instruktorka szachów w naszej szkole Agnieszka Post, zaś nad prawidłowym przebiegiem zawodów pieczę sprawowała Kamila Klimaszewska – sędzia szachowy I klasy państwowej.

W turnieju wzięło udział 49 zawodników: 32 chłopców i 17 dziewcząt.
Rozegrano 5 rund tempem po 10 minut na całą partię, dla każdego zawodnika.
Młodzi pasjonaci szachów mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. To były ekscytujące rozgrywki, po których zwycięzcy otrzymali puchary Dyrektora Szkoły, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Czytaj więcej...

XX MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO CHŁOPCÓW DO LAT 8 w SZACHACH


 20200301 134924 01W niedziele 23.05.2021 o godzinie 9.00  w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami

Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, odbyły się XX Mistrzostwa

Województwa Podlaskiego Chłopców do lat 8 w Szachach. W turnieju wzięło udział 38

chłopców. Naszą szkole reprezentowało 5 uczniów. Dzieci rozegrały 7 rund tempem po 10

minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii, dla każdego

zawodnika.

10 miejsce - Dawid Ignatiuk – 4,5 punktu (Grupa „Spryciarze” – „0” B rocznik 2014)

15 miejsce – Szymon Ostrowski – 4 punktów ( Klasa I D )

18 miejsce – Aleksander Kozłowski – 4 punktów ( Klasa I A )

22 miejsce – Paweł Buraczewski – 3,5 punktu ( Klasa I B )

29 miejsce – Grzegorz Borkowski - 4 punktów ( Klasa I B )

Czytaj więcej...

„Nowe drzewka w szkolnym mini sadzie”


1 Zespół Cherry Cherry Ladies wziął udział w kolejnej edycji programu „Tradycyjny sad”, polegającego na  poznaniu i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu. W ramach projektu mającego charakter międzyszkolnej rywalizacji zespół dziewczyn z klasy 8a zajął 67 miejsce na 124 placówki, zdobywając dla szkoły Grant w wysokości 200zł na zakup sadzonek.

Członkinie zespołu zasadziły zamówione w szkółce drzewka mini sadu stworzonego przez poprzedni zespół „Śliwki Sabinki”. Dziewczyny wykopały dołki dostosowane do wielkości systemu korzeniowego sadzonek. Na koniec udeptały ziemię wokół młodych drzewek i podlały je wodą.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień bez Tytoniu


Załącznik bez tytułu 00016Dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, pod hasłem przewodnim „Commit to quit”, co w wolnym tłumaczeniu sugeruje zobowiązanie do zakończenia nałogu / złożenie obietnicy rzucenia palenia. 

Postanowienie skutecznego pozbycia się nałogu jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia palacze są prawdopodobnie bardziej podatni na zachorowanie. Dzieje się tak dlatego, że ich palce mają częsty kontakt z ustami, przez co łatwiej dochodzić może do przeniesienia wirusa. Taka sama sytuacja dotyczy palenia e-papierosów oraz korzystania z fajek wodnych. Palacze dwukrotnie częściej niż osoby  niepalące trafiają do szpitala z zwiększonymi objawami przebiegu infekcji SARS-CoV-2. Ponadto jak sugerują niektóre wyniki badań, palenie tytoniu w miejscach publicznych lub w skupiskach ludzi może sprzyjać zakażeniom koronawirusem z uwagi na fakt, iż wydychany dym tytoniowy zawiera kropelki śliny, za pomocą których może dochodzić do transmisji wirusa. 

Od dawna wiadomo również, że palenie tytoniu sprzyja występowaniu infekcji dróg oddechowych, schorzeń sercowo-naczyniowych, a także jest najczęstszą przyczyną raka płuc oraz najważniejszym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). 

Łąka Kwietna dla motyli


 20210521 092517Nasza szkoła wzięła udział w Programie Pilotażowym „ Łąki kwietne na terenie białostockich placówek oświatowych” adresowanym do placówek oświatowych Miasta Białystok. Po spełnieniu szeregu kryteriów i wyborze przeznaczenia łąki znaleźliśmy się w gronie 10 szczęśliwych szkół, które otrzymały zestaw nasion do założenia jednorocznej łąki kwietnej, tablice informacyjną oraz domek dla owadów zapylających.

Rośliny, które zostały wybrane charakteryzują się wielobarwnością , różnym okresem kwitnienia oraz produkcją dużych ilości słodkiego nektaru. Kwiaty zostały tak dobrane , by wyróżniały się piętrowym układem i skutecznie zwabiały motyle oraz stanowiły miejsce do ich rozrodu. Wśród kwiatów znajdziemy m.in. : chabra bławatka, len czerwony, len wielokwiatowy, mak polny, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, smagliczkę nadmorską, nachyłek barwierski, kosmidium brązowo-żółte, kosmos podwójnie pierzasty, kosmos żółty, łyszczec nadobny i portulakę wielkokwiatową.

Czytaj więcej...

XX MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO DZIEWCZĄT DO LAT 7 W SZACHACH


 IMG 20210522 140326W sobotę 22.05.2021 o godzinie 13.30  w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, odbyły się XX Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Dziewcząt do lat 7 w Szachach. W turnieju uczestniczyły 24 dziewczęta, wśród których nasze przedszkole reprezentowały 2 dziewczynki. Dzieci rozegrały 7 rund tempem po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii, dla każdego zawodnika.

6 miejsce – Kornelia Puławska – 4,5 punktu ( Grupa „Spryciarze” – „0” B )

9 miejsce – Aleksandra Moszczyńska   – 4 punkty ( Grupa „Spryciarze” – „0” B )

Czytaj więcej...

XX MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO CHŁOPCÓW DO LAT 7 W SZACHACH


 IMG 20210522 125712W sobotę 22.05.2021 o godzinie 9.00  w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, odbyły się XX Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Chłopców do lat 7 w Szachach. W turnieju wzięło udział 47 chłopców. Nasze przedszkole reprezentowało 4 przedszkolaków. Dzieci rozegrały 7 rund tempem po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii, dla każdego zawodnika.

6 miejsce - Dawid Ignatiuk – 5 punktów (Grupa „Spryciarze” – „0” B)

8 miejsce - Aleksander Jaworowski – 5 punktów (Grupa „Spryciarze” – „0” B)

12 miejsce - Dawid Milewski – 4,5 punktu (Grupa „Spryciarze” – „0” B)

13 miejsce - Mateusz Szekowski – 4 punktów ( Grupa „Bystrzaki” – „0” A )

Czytaj więcej...

Bezpieczna i aktywna przerwa


IMG 20210514 093059Po powrocie do nauczania stacjonarnego pedagodzy przygotowali uczniom klas I-III cykl spotkań na temat "Bezpieczna i aktywna przerwa". Każda klasa opracowała swoje, ciekawe i bezpieczne sposoby na spędzanie przerw w szkole. Uczniowie poznali też kilka nowych zabaw, które chętnie wykorzystali na najbliższej przerwie. Na spotkaniach poruszono też temat bezpieczeństwa podczas zabaw w czasie wolnym

Zespół pedagogów

 

Czytaj więcej...