Wizyta w Turpange (Belgia)


 image005W dniach 07-11 października 2019 r., odbyło się trzecie spotkanie projektowe – robocze wszystkich partnerów uczestniczących w programie Erasmus + , projekcie „Maths through games. / Maths en jeux”. Tak jak poprzednio, uczestnikami byli: Francja – główny koordynator, Belgia, Portugalia, Słowenia, Włochy, oraz My – Polska. Spotkanie to miało miejsce w malowniczej miejscowości – Turpange w Belgii (około 200 km od Brukseli). Wzięły w nim udział dwie osoby: Pani wicedyrektor szkoły Aldona Połocka oraz koordynator projektu p. Agnieszka Piórecka. Celem wizyty było omówienie ewaluacji działań za ubiegły rok projektu oraz sposobów ewaluacji podejmowanych działań na bieżący rok szkolny.

 

Pierwszego dnia zostaliśmy serdecznie przywitani przez panią Dyrektor Ecole Communale Turpange – Anne Reuter, koordynatora projektu z Belgii panią – Frederique Lamy , nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. Uczniowie chętnie zaprezentowali nam swoje klasy oraz mieliśmy możliwość uczestnictwa w części zajęć. Pani Dyrektor opowiedziała nam o szkole, a następnie zwiedziliśmy ją. Okazało się, że wśród uczniów są również dzieci pochodzenia polskiego.

Po przywitaniu, skupiliśmy się na omówieniu dotychczasowym osiągnięć, co się już udało osiągnąć i z czym musimy jeszcze popracować. Następnie, wspólnie omówiliśmy nasze podstawy programowe z matematyki – a w szczególności zagadnienia dotyczące naszych działań w bieżącym roku szkolnym: geometrii oraz pomiarów.

W drugiej części dnia, zabrano nas na wycieczkę do Luksemburgu, gdzie zwiedziliśmy główne centrum miasta oraz Kazamaty. Zachwyciliśmy się urokiem tego miasta oraz jego historią.

Kolejne dni, to dalsza praca nad projektem, omawianie szczegółów dotyczących ewaluacji na kolejny rok oraz następnej mobilności, czyli wizyty w naszej szkole.

Ostatniego dnia, mieliśmy okazję, aby uczestniczyć w maths challenge, czyli matematycznej rywalizacji pomiędzy uczniami ze szkoły belgijskiej, a przybyłymi nauczycielami z zaprzyjaźnionych państw. Wszyscy bardzo się starali, ale, mimo młodego wieku, uczniowie wygrali !!!!:))))

Czwartkowe popołudnie spędziliśmy na wizycie w Ratuszu, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez Burmistrza miasta Messancy – P. Roger Kirsch. Zapoznał on nas z powstaniem i historią tego miasta oraz zaprosił na mały poczęstunek lokalnych słodkości.

W konsekwencji, opracowane zostały: dokumenty projektowe, omówiono dodatkowe sposoby rozpowszechniania projektu, testy kompetencji na aktualny rok szkolny. Omówiono szczegóły międzynarodowego spotkania/ mobilności uczniów do Polski oraz ostatniego spotkania projektowego do Włoch.