logoWizyta w STE MARIE-AUX-MINES Francja(13.09 - 19.09.2015r.)

A visit to STE MARIE-AUX-MINES, France (13.09 - 19. 09.2015r.) version in englishenglish flag-150x150

DSC 0609W ramach realizacji "Każde dziecko jest artystą" - Chaque enfant est un artiste”, „Every child is an artist  z programu ERASMUS +,w dniach 13.09.2015 r. – 19.09.2015 r., delegacja z SP nr 51 im. L. Zamenhofa w Białymstoku, odwiedziła szkołę partnerską w STE MARIE-AUX-MINES we Francji w Alzacji. W skład delegacji weszły 2 osoby: koordynator projektu – Agnieszka Piórecka oraz n-ciel Krystyna Bołtruczuk absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. 

Przedstawiono nam szkołę i jej uczniów, poprzez prezentację klas w działaniach artystycznych, a przede wszystkim obserwację zajęć lekcyjnych.  Spotkanie to było tygodniową wymianą doświadczeń pracy w szkole partnerskiej w obszarze tematu „Tekstylia - patchwork”. W spotkaniu uczestniczyły delegacje nauczycieli  z wszystkich krajów partnerskich.

Prezentowane lekcje odbywały się z udziałem dzieci przede wszystkim francuskich, oraz uczniów - gości ze Słowenii i Bułgarii . W szkole braliśmy udział w zajęciach z zakresu tematyki patchworków, prowadzonych przez nauczycieli z poszczególnych krajów w ich rodzinnych językach i tłumaczonych na język angielski: francuskiej "Klejony patchwork - pejzaż”, tureckiej "Ozdabianie torebek i poduszek", słoweńskiej "Szycie patchworków za pomocą fastrygi", bułgarskiej "Projektowanie strony tytułowej albumu”, węgierskiej "Projektowanie torby użytkowej za pomocą patchworków" i naszej z Polski  „Styropianowy patchwork - serce". Wszystkie lekcje były bardzo ciekawe i z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczyliśmy. Tygodniowe działania podsumowała wystawa powstałych prac, spotkanie z burmistrzem miasta i uroczyste wręczenie certyfikatów.

Zorganizowano nam gościom warsztat patchworku prowadzonego przez lokalnego artystę, oraz zwiedzanie Muzeum Tkactwa, Włókiennictwa i Tekstylii, znajdujące się w centrum miasteczka Ste Marie-Aux- Mines oraz wyjazd do Muzeum Tekstyli  (Musée de l'Impression sur étoffes) w Miluzie.

 

Ogromną atrakcją, jak i wzbogaceniem naszego warsztatu pracy była możliwość udziału w Festiwalu Europa Patwchork.A oto kilka zdjęć z naszej wizyty: