"Tekstylia, patchworki”


logoW ramach programu Erasmus + - „Każde dziecko jest artystą” 2014-2017, Szkoła Podstawowa nr 51 im. L. Zamenhofa we wrześniu rozpoczęła realizację trzeciego działania – „Tekstylia, patchworki”.

Wystawy

We wrześniu na korytarzu prowadzącym do świetlicy szkolnej można było oglądać batiki powstałe w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Jak również prace wykonane techniką batikową, autorstwa Małgosi i Martyny -córek pani Małgorzaty Miecielskiej - Maksimowicz. Wyeksponowane były również Batiki rodem z Afryki, wypożyczone ze zbiorów prywatnych.

Miesiąc październik, wraz z Dniem Nauczyciela zaprezentował nam nową wystawę w obszarze działań: „Tekstylia, patchworki” pod tytułem „Kobieta z klasą”. Dzięki nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i zaprzyjaźnionym ze szkołą  firmom i osobom powstała wystawa, którą możemy oglądać zarówno na parterze, jak i pierwszym piętrze. Przed sekretariatem na tle szkolnego muralu, możemy podziwiać suknie ślubne i wizytowe naszych nauczycieli, dyrekcji, jak i rodziców. Na korytarzu szkolnym na parterze  prezentowane są stroje z okresu baroku, oraz kostiumy teatralne z dramatów Wiliama Szekspira stworzone przez panią Elżbietę Wysocką do projektu „Odrodzenie”. Kostiumy powstały w pracowni krawieckiej Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.             

Na wystawie z tekstyliów zgromadzone zostały przeróżne robótki ręczne wykonane szydełkiem oraz biżuteria z jedwabiu i wełny. Na stołach możemy obejrzeć ciekawe wzory haftów i koronek. Natomiast parapety zamieniły się   w wystawę patchworkowych i wyszywanych toreb i torebeczek, jak również niecodziennych nakryć głowy. Ściana  korytarza przedstawia przeróżną odzież, od koktajlowych sukni do skórzanych wytłaczanych wzorzystych spodni, które przyjechały z Teksasu.

W gablotach wystawione zostały lalki w różnobarwnych strojach z całego świata.

Na pierwszym piętrze możemy podziwiać przepiękne suknie ślubne ze Studia Mody Ślubnej „Kaprys”. Koronki, układ falbanek i hafty mogą zachwycić każdego. Chcieliśmy pokazać jak przebogate mogą być tekstylia i co pod tym terminem może się ukrywać.

Bardzo dziękujemy wszystkim którzy wnieśli wkład w stworzenie tej wystawy – Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły oraz przyjaciołom:

-  Pani Elżbiecie Wysockiej z pracowni Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

- Pani Elżbiecie Wierzbickiej z Salonu Sukien Ślubnych Cymbeline Paris http://slubnasuknia.pl/cymbeline-paris/

- Pani Renacie Chrupek zeStudia Mody Ślubej „Kaprys” http://www.kaprys.org.pl

- Panu Mariuszowi Pęza z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku http://www.zstio.net.pl/new/

- Domowi Handlowemu Central