Bombka bożonarodzeniowa
10 grudnia odbyła się lekcja otwarta uczniów z klas II i III uczęszczających na koło plastyczne oraz uczestników grupy projektowej Erasmus + z klas młodszych, jak i dwóch uczennic z kl. V. Wraz z uczniami w zajęciach uczestniczyli rodzice dzieci, jak i zainteresowani tematem nauczyciele. Lekcja była dwujęzyczna z uwagi na charakter lekcji w Erasmusie. Nauczycielem prowadzącym była pani Krystyna Bołtruczuk, a na język angielski tłumaczyła jedna z naszych anglistek pani Joanna Kosidło. Tematem lekcji był „Styropianowy patchwork – bombka bożonarodzeniowa”. Każdy z twórców miał przygotowane narzędzia i komplet wyciętych według szablonów materiałów, głównie żakardowych, z których powstawały niecodzienne bombki o urodzie niemalże barokowej.
Wystawa prac patchworkowych
W grudniu 2015 zagościła w naszej szkole kolejna wystawa prac patchworkowych wykonanych przez panią Elżbietę Wysocką. Piękno patchworków ukazują np. drzewa w różnych porach roku. Sposób połączenia ze sobą w sposób bardzo przemyślany przeróżnych kolorów materiału daje efekt tego co autor chciał przedstawić odbiorcy. Odpowiednie zszycie kawałków materiałów daje efekt przestrzeni, głębi czy też ciekawe układy geometryczne.
Wystawa Gobelinów
Na przełomie listopada i grudnia mogliśmy oglądać na parterze, w korytarzu prowadzącym do świetlicy szkolnej wystawę gobelinów i tkanin artystycznych powstałych w pracowni tkaniny artystycznej w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Zaprezentowane tkaniny zostały wytkane z wełny. Prace przedstawiały tematykę raczej realistyczną o barwach dość żywych i wesołych.
Kącik etnograficzny
Od połowy listopada możemy oglądać w naszej szkole, na pierwszym piętrze, przy pokoju nauczycielskim kącik etnograficzny związany tematycznie z historią tkaniny na Podlasiu i nie tylko pt. „Od dawnych wieków do dnia dzisiejszego” . Wystawa ma na celu przybliżenie naszym uczniom informacji i wiedzy na temat tkanina ludowej charakterystycznej dla naszych terenów – Podlasia. Patchworki, hafty, kilimy, narzuty, poduszki, serwetki, makatki nie tylko powstały na naszych terenach w różnym przedziale czasowym. Jedne są dość wiekowe, wyszyte, czy wyhaftowane przez nasze babcie, prababcie.
W Galerii Slendzińskich
20 listopada kolejny warsztat plastyczny w ramach programu Erasmus+ w Galerii Slendzińskich. Tym razem „Klejony patchwork” był wyzwaniem dla młodszych uczniów z klas II i III. Dzieci musiały sobie poradzić z pomysłami, kompozycją, doborem kolorów i struktury materiałów, odrysowywaniem formy liścia na materiale oraz operowaniem nożyczkami w aksamitach, atłasach i różnych innych strukturach. Pewnie były to jedne z pierwszych ich wykroi. Pani Jowita edukator - małych artystów pomagała w twórczości patchworkowych dzieł. Efekty pracy będzie można obejrzeć wkrótce w naszej szkole na wystawie na parterze w korytarzu prowadzącym do świetlicy szkolnej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i tej wystawy.
To co się działo podczas pracy nad jesiennymi patchworkami możemy zobaczyć na zdjęciach:
Warsztaty uczniów wraz z rodzicami w Liceum Plastycznym w Supraślu
6 listopada w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu odbył się warsztat pt. „Artystyczne farbowanie tkanin”. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły ze ścisłej grupy projektowej programu Erasmus + - „Każde dziecko jest artystą”wraz ze swoimi rodzicami. Zajęcia prowadził artysta plastyk, nauczyciel kierunku: tkanina artystyczna – pani Urszula Nagórna, której bardzo dziękujemy za czas, zaangażowanie i za pomoc w działaniach naszego programu Erasmus+.
Supraśl
Dnia 29 października uczniowie klas IV i V –tych ze ścisłej grupy projektowej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Supraśla. Towarzyszyła nam słoneczna pogoda i dobry humor. Zwiedziliśmy Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Muzeum Ikon i Liceum Plastyczne. Osoba , która oprowadzała nas po Monasterze przybliżyła uczniom dzieje monasteru i pokazała jego najciekawsze miejsca. Mieliśmy możliwość obejrzeć najstarszą i największą cerkiew, przed laty obronną oraz poznać jej historię. Z wielkim zaciekawieniem i zainteresowaniem zwiedziliśmy niesamowite Muzeum Ikon. Przewodnik krok po kroku opowiadał o ikonach, świętych zapisanych na nich, jak i o historii wpisaną w ikony.
Docelowym miejscem było Liceum Plastyczne wraz z różnymi pracowniami. Najwięcej czasu spędziliśmy w pracowni tkaniny artystycznej. Uczniowie nie tylko zostali wprowadzeni w tajniki pracy i twórczości tkackiej przez panią Urszulę Nagórną od 30 lat prowadzącą pracownię, ale sami mogli doświadczyć pracy na ramie. Kolejnymi pracowniami, które żeśmy odwiedzili były pracownie: malarskie, snycerska, graficzna oraz pracownia rzeźby prowadzona przez znaną rzeźbiarkę panią Małgorzatę Niedzielko.
Klejony patchwork
23.10. 2015 uczniowie klas czwartych i piątych ze ścisłej grupy projektowej Erasmus+ kolejny raz przeżywali warsztat plastyczny w Galerii Slendzińskich. Tym razem był to warsztat dwugodzinny pt. „Klejony patchwork” i jak zawsze bardzo ciekawy. Tematem były barwy jesieni: kolorowe liście, jarzębina, wykonane techniką patchworkową. Prace powstawały z przepięknych, przeróżnych materiałów podarowanych naszym uczniom na ten warsztat przez panią Elżbietę Wysocką. Natomiast Pani Jowita edukator Galerii prowadząca zajęcia cały czas wspomagała i ukierunkowywała naszych młodych artystów w kierunku stworzenia przez nich, jak najpiękniejszych prac patchworkowych. Dziękujemy pracownikom Galerii Slendzińskich za zaangażowanie w nasze działania w Erasmusie+ z programu „Każde dziecko jest artystą”. A o poziomie artyzmu świadczą prace naszych uczniów.
Warsztat dla nauczycieli- „Patchwork”
Dnia 13 października w naszej szkole odbył się kolejny warsztat dla nauczycieli. Tym razem z działań „Tekstylia, patchworki”. Warsztat prowadziła pani Elżbieta Wysocka z pracowni krawieckiej Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Zgłębialiśmy tajniki tworzenia klasycznego patchworka - ręcznie za pomocą igły i nitki. Powstałe patchworki zostaną zszyte w jeden nasz wspólny szkolny patchwork.
Strona 1 z 2