Wystawa domków dla lalek.


IMG 4901W ramach programu Erasmus + 1 marca 2016r. klasy Ic i Id wybrały się do Muzeum Historycznego w Białymstoku na wystawę domków dla lalek. Stare domy dla lalek stanowią zaskakująco trafne spojrzenie na świat, są swoistymi stop-klatkami czasów, w których zostały stworzone. Można poprzez nie prześledzić wiele aspektów życia: udogodnienia następujące w pracach domowych, zmiany zachodzące w gustach, technologiach, meblarstwie i wystroju wnętrz.


Te miniaturowe budowle mają w sobie jakiś niezwykły czar, który powoduje, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dlatego domy lalek są tak cenione zarówno przez historyków i badaczy kultury, scenografów i projektantów jak i przez kolekcjonerów. Oraz oczywiście przez dzieci. Małe i te całkiem dorosłe. Nasi uczniowie również docenili ich urok. Mogli zobaczyć nie tylko wnętrza pokoi, ale i sklepy, a nawet kaplicę. Wystawa okazała się niezwykle ciekawa zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Podziwianie domków zostało połączone z warsztatami tworzenia elementów do wystroju wnętrza budowli. Dzieci stworzyły miniaturowe zeszyty i ołówki do pisania. Zadanie wymagało dużej precyzji i zdolności manualnych.