Namalowaliśmy graffiti


SDC16121W dniu 24 maja 2016r. w ramach działania „Architektura. Sztuka miasta” programu Erasmus + „Każde dziecko jest artystą” ścisła grupa projektowa razem z rodzicami  spotkała się, aby dowiedzieć się, jak tworzy się graffiti. Zajęcia poprowadził pana Wojciech Koronkiewicz, specjalista od tej formy ozdabiania murów. Pokazał zgromadzonym ciekawą technikę tworzenia graffiti za pomocą szablonu. Zajęcia rozpoczęły się od zdobycia informacji o rodzajach graffiti, a następnie wszyscy przystąpili do tworzenia szablonu. Okazało się, że wycięcie go z folii nie jest takie proste i wymaga dużych zdolności manualnych. Trudne jest również przygotowanie odpowiedniego rysunku, który przeniesiemy na szablon. Po wykonaniu próbnych graffiti grupa projektowa razem z rodzicami przystąpiła do wycięcia napisu „Erasmus +”. Gdy przygotowano szablony, zajęcia przeniosły się na zewnątrz szkoły, gdzie na ścianie budynku uczniowie z rodzicami namalowali farbami przygotowany wcześniej napis.

Czytaj więcej...

Nauczyciel też potrafi stworzyć mural


SDC1601018 maja 2016r. nauczyciele naszej szkoły spotkali się na zajęciach w ramach Erasmus + „Każde dziecko jest artystą” – działanie „Architektura. Sztuka miasta”. Zajęcia poprowadził pan Grzegorz Radziewicz, białostocki artysta plastyk. Nauczyciele zastali na zajęciach pusty, ogromny arkusz katon – gipsu i mieli za zadanie stworzyć wspólny mural. Postanowili stworzyć ogromny napis Ersamus +, w taki sposób, aby każda litera przypominała o działaniach w projekcie. Powstało więc „e” przypominające o malarstwie realistycznym, „r”, które wygląda jak kamienna rzeźba, „a” składające się z kawałków materiału. W ten sposób przedstawiono każde półrocze w programie Erasmus +. Ostatnia litera to polska flaga.

Czytaj więcej...

Zajęcia z architektem


SDC1599011 maja 2016r. w ramach programu Erasmus+ „Każde dziecko jest artystą” odbyło się kolejne spotkanie poświęcone działaniu „Architektura. Sztuka miasta”. Tym razem uczniowie ze ścisłej grupy projektowej oraz ich rodzice mieli okazję spotkać się z architektem białostockim panią Agatą Jodczyk. Pani architekt przedstawiła uczestnikom, krok po kroku, jak powstaje projekt architektoniczny budynku. Uczestnicy dowiedzieli się, jak dużo pracy trzeba włożyć, by powstał najprostszy dom. W części warsztatowej dzieci i ich rodzice zostali podzieleni na grupy i mieli razem stworzyć elewacje budynku, którego rozrysowany plan dostarczyła pani Agata. Należało wykorzystać informacje podane przez panią architekt. Okazało się, że zaprojektowanie wymarzonego domu nie jest takie proste. Najpierw trzeba było się zastanowić, jak chcemy, aby nasz dom wyglądał. Następnie należało oglądając plan rozrysować drzwi, okna, dodać elementy dekoracyjne. We wszystkich działaniach pomagała prowadząca, służąc radą i fachowym „okiem”. Z tego samego planu powstały trzy zupełnie odmienne domy. 

Czytaj więcej...

Warsztaty w Galerii Sleńdzińskich


20160415 11235515 kwietnia 2016r. klasa Vb udała się na zajęcia do Galerii Sleńdzińskich na zajęcia plastyczne dotyczące architektury i sztuki miasta. Warsztaty odbyły się w ramach programu Erasmus + „Każde dziecko jest artystą”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać grafiki białostockich budynków i połączyć je z plamą rozmytej farby. Praca została wykonana na kwadratowych kartonach. Utrudnieniem było narysowanie budowli w czterech różnych pozycjach, tak, aby odwracając kartkę można było zawsze widzieć budynek. Dzieci ze szczegółami odtwarzały detale zabytków, dostrzegając ich precyzję i urodę. Przy okazji dowiedziały się, jakie istnieją rodzaje perspektyw. Budynki wykonano w kolorach biało – czarnych, dodając do nich drobne, kolorowe detale, takie jak złote ramy, zielone korony drzew i rozmytą farbą dodano granatowe, fioletowe bądź różowe niebo. Przedstawione budynki połączone z barwnym niebem lub z wyróżnionymi detalami wyglądały bardzo bajkowo. 

Czytaj więcej...

Stworzyliśmy mural


IMG 529610 kwietnia 2016r. w ramach działania Architektura. Sztuka miasta w programie Erasmus + w naszej szkole odbyło się spotkanie z białostockim artystą – Grzegorzem Radziewiczem, twórcą białostockiego muralu „Pamięć”. Dzięki spotkaniu uczestnicy grupy Erasmus + dowiedzieli się, co to jest mural, jak się go tworzy i prezentuje. Uczniowie mogli zobaczyć prace, które stały się inspiracją dla ostatecznej wersji malowidła. Pan Grzegorz zaprezentował etapy pracy nad muralem. Efektem stało się dzieło „Pamięć” stworzone na budynku przy ulicy Wiejskiej w Białymstoku. Jest to jedyne takie dzieło, gdyż łączy ze sobą przeszłość i przyszłość. Widoczne jest zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki zastosowaniu specjalnego oświetlenia.

Drugim etapem spotkania było stworzenie szkolnego muralu przez ścisłą grupę projektową. Pod kierunkiem artysty uczestnicy stworzyli projekt pracy, zaplanowali jej kolejne etapy i przystąpili do działania. Dzięki spotkaniu powstał mural „Rajskie ptaki”. Widnieje na nim drzewo, na którym każdy namalował swojego, kolorowego ptaka. Dzieci bardzo zaangażowały się w tworzenie pracy i starały się, aby każdy z ptaków trochę symbolizował jego samego.  

Czytaj więcej...

Wystawa prac „Poznajemy Białystok”


IMG 5378Na pierwszym piętrze naszej szkoły można podziwiać wystawę prac  „Poznajemy Białystok”. Plakaty stworzyli uczniowie klas IV w ramach programu Erasmus + „Każde dziecko jest artystą” – działanie „Architektura. Sztuka miasta”.  Dzieci wykonały plan miast z zaznaczeniem najważniejszych zabytków. Musiały same zdecydować, które zabytki należy umieścić w mieście i gdzie je usytuować. Uczniowie zaplanowali także, jak będą przebiegać ulice, dodać skwery, parki i wkomponowali w plan miasta również domy mieszkańców. Efektem stały się ciekawe wizualnie plany naszego miasta.

Czytaj więcej...

Wystawa prac „Białystok nocą”


IMG 5369Zachęcamy do odwiedzenia naszej szkoły w celu obejrzenia wystawy prac plastycznych „Białystok nocą”. Prace wykonali nasi uczniowie z grupy projektowej „Każde dziecko jest artystą” programu Erasmus + w ramach działania „Architektura. Sztuka miasta”. Wystawa to efekt warsztatów, które odbyły się w Galerii  Slendzińskich. Dzieci ze szczegółami odtworzyły detale zabytków, dostrzegając ich precyzję i urodę. Budynki wykonano w kolorach biało – czarnych, dodając do nich drobne, kolorowe detale, takie jak złote ramy, zielone korony drzew i rozmytą farbą dodano granatowe, fioletowe bądź różowe niebo. Niektórzy wykorzystali w swojej pracy kilka rodzajów perspektywy, co uatrakcyjniło ich pracę.

Czytaj więcej...

Wystawa makiet „Mój wymarzony pokój”


IMG 5391Zapraszamy do podziwiania wystawy makiet „Mój wymarzony pokój” wykonanych w ramach programu Erasmus + „Każde dziecko jest artystą”. Uczniowie wykonali prace na zajęciach techniki. Zadaniem było stworzenie wymarzonego pokoju młodzieżowego. Prace wymagały dużej precyzji i staranności, a także przemyślenia, jak wykonać niewielkie elementy wystroju wnętrza. Wielu uczniów zadbało o najmniejsze detale. Po przyjrzeniu się dostrzeżemy miniaturowe lampki, kolorową pościel na łóżku, a nawet książki i wieszaki na ubrania. O takich kolorowych pokojach marzą dzieci.

Makiety można podziwiać na korytarzu, na parterze szkoły.

Czytaj więcej...

Jedyny taki mural w mieście


SDC15826Zajrzyjcie do naszej szkoły, a przekonacie się, ze mamy swój własny mural. Zapraszamy do obejrzenia jedynej takiej pracy w mieście. Mural „Rajskie ptaki” wykonali uczniowie naszej szkoły ze ścisłej grupy projektowej programu Erasmus + „Każde dziecko jest artystą” w ramach działania „Architektura. Sztuka miasta” pod kierunkiem białostockiego artysty pana Grzegorza Radziewicza. Dzieci na wielki drzewie namalowały ptaki. Każdy ptak symbolizował jednego małego artystę. Każdy jest wykonany trochę inaczej, aby podkreślić odmienność ludzi. W małej dziupli w drzewie dociekliwe oczy dostrzegą jeszcze jednego ptaka, którego namalował sam artysta, tym samym zostawiając nam pamiątkę po wspólnym tworzeniu.

Mural można podziwiać na korytarzu, na parterze naszej szkoły. 

Czytaj więcej...