"Pamiętajmy o tych, co odeszli"


20181031 151700 resizedŚrodowe popołudnie to początek weekendu. Jednak nie dla wszystkich.

Wolontariusze z naszej szkoły nie zwracając uwagi na rozpoczynający się długi weekend, zebrali się, aby posprzątać Górkę Aniołków na Cmentarzu Farnym.

Przepiękna pogoda pomogła nam w naszych planach. Uzbrojeni w szczoteczki, szmatki, grabki, pełni zapału wkroczyliśmy na teren cmentarza i zaczęliśmy wielkie porządki. Wszystkie napotkane na cmentarzu osoby z wielkim uznaniem wypowiadały się na temat naszej pracy. To dodatkowo utwierdzało nas w przekonaniu, że działamy w dobrej sprawie.

Prace porządkowe przebiegały sprawnie, dlatego szybko zostały zakończone. Aby uczcić pamięć zmarłych zapaliliśmy symboliczny znicz i pomodliliśmy się za zmarłych.

Mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas nigdy nie zaniknie.

Czytaj więcej...

Wolontariusze w Schronisku dla Zwierząt


IMG 3153Dnia 25 października obchodzony jest Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt wśród naszej społeczności szkolnej. Oprócz karmy zebraliśmy zabawki dla zwierząt, smakołyki oraz koce. Wszystkie te rzeczy zostały przekazane dla Schroniska, do którego poszliśmy w ramach obchodów tego dnia. W związku z powyższym Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zorganizował przedsięwięcie profilaktyczne na terenie Schroniska dla Zwierząt. Spotkanie to miało na celu podjęcie działań informacyjno - edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie przyjmowania właściwych postaw w kontakcie ze zwierzętami.

Czytaj więcej...

Zbiórka w Dniu Papieskim


SAM 167314 października, w XVIII Dniu Papieskim, wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy SP 51 przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnej, niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. W Archidiecezji Białostockiej Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma 47 stypendystów.

Czytaj więcej...

Włączamy się w pomoc Fundacji "Dr Clown"


20171117 155014 resizedW naszej szkole niebawem zagoszczą przedstawiciele Fundacji "Dr Clown" na pokazie bajki edukacyjnej z elementami żonglerki. Fundusze z przedstawienia zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Fundacji szczególnie dzieci z białostockich Domów Dziecka oraz chorych pacjentów z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Nasze wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas postanowiły czynnie włączyć się w pomoc podopiecznym Fundacji.

Czytaj więcej...

Zbiórka karmy dla zwierząt


20171120 104057 resizedW dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. Chcielibyśmy by dzieci i młodzież były wrażliwe na los innych. Wzorem lat ubiegłych wolontariusze zorganizowali w szkole akcję zbiórki karmy dla zwierząt ze Schroniska przy ul. Dolistowskiej w Białymstoku. Pomysłodawczynią jej była uczennica klasy VIIB Maja Leonowicz. Akcja pomocy zwierzętom jest jedną z akcji w jaką mogą włączyć się dzieci.

Czytaj więcej...

Wolontariusze pamiętają o opuszczonych grobach


IMG 0842Dnia 27 października 2017 roku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami udali się na  Cmentarz Farny w celu posprzątania zaniedbanych i opuszczonych grobów, o które nikt  nie dba na Górce Aniołków. Robimy to od kilku lat, więc mamy już wprawę i wiemy co nam będzie do tego potrzebne. Zaopatrzeni w niezbędne sprzęty wyruszyliśmy do pracy. Niestety po drodze spotkał nas deszcz z gradem i popsuł nasze plany. Nie udało się nam posprzątać tyle grobów ile chcieliśmy. Jednak po całej akcji zapaliliśmy znicze. Oddaliśmy cześć zmarłym poprzez wspólną modlitwę za ich dusze. Dzięki takim akcjom uczymy naszą młodzież szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy nad naszym życiem.

Czytaj więcej...

Akcja sadzenia żonkili w ramach kampanii "Pola Nadziei"


20171020 162955 resized

Pola Nadziei to kampania, w ramach której młodzi wolontariusze naszej szkoły posadzili żonkile. Są one międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia. Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

Czytaj więcej...

Pomagamy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Meksyku


20171015 125334 resized15 października 2017 roku wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę pieniędzy pod kościołem pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny na pomoc osobom poszkodowanym w wyniku potężnego trzęsienia ziemii w Meksyku. Nasza młodzież włączyła się w akcję organizowaną przez Caritas Polska i jak zawsze - nie zawiodła.

Czytaj więcej...

„Pola Nadziei”


20171006 104919

Dnia 6.10.2017r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu siódmej edycji kampanii „Pola Nadziei 2017/2018” w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Wzięli udział w symbolicznym zasadzeniu żonkili – symbolu nadziei i tworzeniu „Pól Nadziei”, które kiedy wiosną zakwitną – są rozdawane w trakcie ulicznych kwest.

„Pola Nadziei” jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom.

Czytaj więcej...